Badanie Pola Widzenia Gdańsk

Okulista Zygmunt Będkowski

Badanie pola widzenia – Gdańsk

Z uwagi na podstępność takiej choroby jak jaskra, jej bezobjawowość i fatalne skutki nieleczonego procesu chorobowego, sprowadzające się do utraty pola widzenia, a w finale całkowitej utraty widzenia, niezbędne są okresowe badania pozwalające na wczesną diagnozę ewentualnego zagrożenia. Najtrudniejsze rozpoznawczo są przypadki jaskry z niskim ciśnieniem, gdzie podstawowe badania często nie pozwalają na dostatecznie szybkie wykrycie zagrożenia chorobą. We właściwej diagnostyce głęboko wskazane jest badanie grubości rogówki (ATP), jak i ocena pod kątem jaskrowym tarczy nerwu wzrokowego (SOCT – oftalmoskopia skaningowa). Badanie pola widzenia w odstępach kilkumiesięcznych pozwala z wyprzedzeniem wykryć ewentualnie tworzące się zmiany zanikowe w obszarze włókien nerwowych i tarczy nerwu wzrokowego. Poza tym badanie jest niezbędne w przypadku starań o prawo jazdy. Badanie pola widzenia pozwala również na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w obszarze mózgoczaszki (ew. objawy uciskowe poszczególnych etapów drogi wzrokowej). Warto pamiętać, że na przykład wysoka krótkowzroczność, zmiany zwyrodnieniowe dalekiego obwodu (np. zwyrodnienie kraciaste) predysponuje w szczególności w sytuacjach pourazowych do odwarstwienia siatkówki, co w stadium zaawansowanym przekłada się na zmiany w polu widzenia do całkowitej utraty widzenia włącznie. Także cukrzyca wymaga badania okresowego w zakresie pola widzenia z uwagi na złożoność tworzących się zmian w procesie chorobowym.

Okulista – Kontakt

Gabinet okulistyczny w Gdańsku jest dostępny przez cały rok z wyjątkiem niektórych weekendów. Jeśli pacjent ma pilną potrzebę kontaktu, uprasza się o kilkukrotne wykonanie telefonu. W razie nieodebrania telefonu, proszę się nie zniechęcać. Kilkukrotne wykręcenie numeru jest sygnałem pilności problemu.

Jak przebiega badanie pola widzenia?

Badanie pola widzenia przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego perymetrem. Pacjent umieszcza głowę w wyznaczonym miejscu, a przed jego okiem pojawiają się punkty fiksacyjne, które są wyznacznikiem kierunku patrzenia. Centralnie lub na obwodzie (procesem steruje komputer) pojawiają się punkty, których obecność potwierdza się poprzez wciśnięcie przycisku.

Badanie pola widzenia nie jest skomplikowane, ale wymaga cierpliwości i pełnego zaangażowania oraz współpracy z lekarzem. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele chorób oraz przypadłości narządu wzroku. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na badanie do placówki w centrum miasta Gdańsk. Łatwy dojazd kolejką do Urzędu Wojewódzkiego, następnie 5 minut piechotą w stronę Bastionu Świętej Gertrudy, mijając po drodze po prawej stronie Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych (teren Małej Zbrojowni).

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.